Доісторичні ГМО / або мохи розповідають, як рослини завойовували суходіл

Матеріал з ІКБГІ
Перейти до: навігація, пошук

Вважається, що перші зелені рослини - так звані рініофіти - з'явилися на суші на початку ордовикського періоду, приблизно 480 мільйонів років тому. Вихід на сушу став можливий завдяки специфічним пристосуванням, до числа яких відносяться міцні клітинні стінки, що перешкоджають випаровуванню вологи, а також системи транспортування води та поживних речовин між тканинами рослини.

На диво, 18 сімейств «чужих» генів, виявлених в геномі моху Physcomitrella patens, є і в ДНК водоростей. Це означає, що предки рослин «запозичили» ці гени задовго до виходу на сушу. Інші 39 груп генів присутні у геномах кількох видів сухопутних рослин. Імовірно, вони потрапили в геном предків рослин під час їх пристосування до перебування на суші або в перші покоління після виходу з моря.

Дані ділянки ДНК відповідають за найрізноманітніші функції. Приміром, кілька генів, успадкованих від бактерій, задіяні у процесах синтезу крохмалю, розкладанні целюлози і транспортуванні поживних речовин між тканинами рослини, а гени грибів та вірусів - в захисті клітин від несприятливих умов навколишнього середовища.

Як вважають автори, горизонтальний обмін генами між багатоклітинним предком рослин та мікроорганізмами був можливий завдяки тому, що їх статеві клітини не були настільки ж добре захищені від вторгнень, як гамети сучасних рослин. Послідовність з кількох «вдалих» обмінів генами привела до того, що деякі ордовські водорості стали досить пристосованими до перебування на суші і скористалися шансом завоювати новий світ.

Джерела

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
 
   
Інструменти