Мікотон

Матеріал з ІКБГІ
Перейти до: навігація, пошук
Зразки препарату "Мікотон" для різних застосувань у формі папероподібного (ліворуч на фото), ватоподібного (в центрі) перев'язувальних та присипочного (праворуч) матеріалів.

Зміст

Науковий керівник проекту

Доктор біологічних наук Леонтій Федорович Горовий

Завдання проекту

В завдання проекту по розробці перев’язувальних матеріалів на основі хітину для знезараження та зупинки кровотечі при великій площі ранової поверхні та для лікування опіків, який зараз виконується на базі ІКБГІ НАН України, входить розробка регламенту біоінженерної технології виробництва перев’язувальних матеріалів на основі грибного хітину; розробка нормативно-технічної документації на хітинові перев’язувальні матеріали; розробка техніко-економічного обґрунтування та технічного завдання на проектування біоінженерного виробництва хітинових перев’язувальних матеріалів для подальшого промислового випуску.

Патент

Винайдені нами раніше технічні рішення цього завдання (патент Російської Федерації N 2073015, МКИ С 08 В 37/08, 1997) дозволяють одержувати із грибної біомаси хітинові порожнисті волокна діаметром 3-5 мкм. Ці волокна можуть бути використані як замінник вати та присипочних матеріалів для покриття ран, опіків і виразок.

Медико-біологічні дослідження

Медико-біологічні дослідження на лабораторних тваринах i клінічні випробування у 10-й клінічній лікарні, у 18-му Медичному об’єднанні м. Києва та в Інституті невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака АМН України в м. Донецьк показали, що отримані нами матеріали на основі хітину не токсичні i виявляють ряд лікувальних властивостей.

Лікувальні властивості

Mikoton 2015.jpg
  • Вони мають:
    • кровоспинні та
    • знеболюючі властивості;
    • прискорюють загоювання
      • ран,
      • опіків та
      • виразок;
    • пригнічують запальні процеси;
    • запобігають нагниванню.
  • Ці матеріали біодеградують в тканинах людини або тварин, не залишаючи від ран або опіків шрамів і рубців.
  • У більшості випадків для повного загоювання достатньо одноразового закриття рани або опіку.
  • При лікуванні гнійних ран і виразок матеріал виявляє стерилізуючий ефект, що сприяє їх швидкому загоєнню.

Розроблені хітинові волокна відкривають можливості для створення нового покоління високоефективних перев'язувальних засобів з лікувальним ефектом, які здатні конкурувати з волокном бавовнику по ціні, та значно перевищують його по споживчим якостям.

Стратегічне значення для України

  • буде вирішено проблему надання ефективної допомоги при важких пораненнях і опіках за рахунок застосування атравматичних хітинових перев’язувальних матеріалів, які мають кровоспинні, знеболювальні, антисептичні та інші лікувальні властивості;
  • буде зменшена залежність України від зовнішніх поставок перев’язувальних матеріалів та сировини для їх виготовлення і таким чином будуть зменшені витрати валютних ресурсів;
  • великий економічний та соціальний ефекти буде одержано за рахунок суттєвого прискорення строків, збільшення ефективності лікування ран й опіків та зменшення фізичних страждань хворих при використанні перев’язувальних матеріалів з грибного хітину.

Фізичні властивості «Мікотону»

Одержаний хiтиновмiсний волокнистий матеріал, який отримав назву «Мікотон», має гарну еластичність і міцність як у вологому, так i в сухому стані. Завдяки цьому з нього можна виготовляти присипки, ватоподібні, папеpоподiбнi, неткані та ткані перев’язувальні засоби як у чистому вигляді, так i в різних композиціях з органічними, синтетичними i мінеральними волокнами.

Медико-біологічні випробування

Медико-біологічні випробування на лабораторних тваринах i клінічні дослідження показали, що отримані хітинові матеріали не токсичні (Висновок Фармакологічного комітету МОЗ України № 10 від 28.12.1995) i виявляють ряд лікувальних властивостей (Київський центр хірургії печінки, жовчних протоків та підшлункової залози «Результати клінічних випробувань дії препарату “Мікотон” (Україна)» Київ, 1996 р.; Кафедра акушерства та гінекології № 1 Українського національного медичного університету ім. О.О. Богомольця «Звіт про проведення клінічних досліджень препарату “Мікотон”» Київ, 2002 р.; А.Б. Прилуцька. Автореферат канд. дисерт. «Порівняльна оцінка методів лікування гнійних ран в акушерській практиці» Київ, 2003 р.). Наші хітинові матеріали мають кровоспинні та знеболюючі властивості, прискорюють загоювання ран, опiкiв та виразок, пригнічують запальні процеси i запобігають нагниванню. Ці матеріали біодеградують у тканинах людини і тварин, не залишаючи від ран або опiкiв шрамів, рубців. Тому в більшості випадків для повного загоювання достатньо одноразового покриття ними рани або опiку. При лікуванні гнійних ран хітиновий матеріал «Мікотон» значно прискорює їх загоювання і дозволяє скоротити перебування хворих у стаціонарі на 5-7 днів.

Нагороди

  • Dyplom ICBGE 2015 pidvyschennia oboronozdatnosti.jpg
    Інститут клітинної біології та генетичної інженерії HAH України нагороджено Дипломом за активну участь у презентації результатів науково-дослідної роботи «Дослідження і розробки з проблем підвищення обороноздатності і безпеки держави».

Промислова реалізація

Промислова реалізація проекту планується на потужностях співвиконавця – ТОВ «Мікотон-Аглікон», яке має технологію виробництва інших хітиновмісних матеріалів.

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
 
   
Інструменти