Горовий Леонтій Федорович

Матеріал з ІКБГІ
Перейти до: навігація, пошук
Горовий Леонтій Федорович.jpg

Доктор біологічних наук, головний науковий співробітник.
Розробник препаратів "Микотон" та "Микосан", представлених у 2015 році на міжнародній виставці LABComplEX у розділі закритих тематик для оборонної промисловості.
Видатний біолог, ботанік-експериментатор, досвідчений практик, мудрий турботливий керівник, патріот України, щира та авторитетна людина.

Народився Леонтій Федорович 20 червня 1947 року в с. Черепівка, нині Хмельницького району Хмельницької області в сім'ї робітників українців. З самого малечку виростав серед людей і оточення, що часто змінювалося – молода сім’я багато мандрувала. Традиція постійно вивчати і споглядати світ залишилася з ним на все життя.

Зразу по закінченні 11-ти річної середньої школи в 1965 році поступає до Комсомольськ-на-Амурі політехнічного інституту в Хабаровському краї за фахом літакобудування. Проте через 2 роки залишає цей заклад і вступає до Київського національного університету імені Тараса Шевченка на біологічний факультет, який у 1972 році закінчив за фахом біолог-ботанік та отримує направлення на роботу до Інституту ботаніки імені Н.Г. Холодного АН УРСР.

1980 рік – кандидат біологічних наук по спеціальності ботаніка, цитологія, тема дисертації «Порівняльне вивчення онтогенезу плодових тіл представників окремих груп шапинкових грибів».

У 1992 році захищає докторську дисертацію по темі «Морфогенез плодових тіл шляпинових грибів», стає доктором біологічних наук по спеціальності мікологія.

У 2005 рік – присвоєно вчене звання старшого наукового співробітника зі спеціальності біотехнологія.

Від 1993 року очолював лабораторію клітинної біології та біотехнології грибів Інституту клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, де пропрацював на цій посаді до кінця 2011 року.

У 2015 році призначений позаштатним радником директора з питань виконання проєкту «Розробка перев'язувальних матеріалів на основі хітину для знезараження та зупинки кровотечі при великій площі ранової поверхні та для лікування опіків». Леонтій Федорович досяг більше 40 років стажу роботи за фахом і пройшовши усіма сходинками кар’єрного росту починаючи з посади інженера.

У шлюбі з 1969 року виростив двох доньок, Ольгу й Інну.

Леонтій Федорович був керівником і відповідальним виконавцем ряду бюджетних тем «Дослідження клітинної стінки базидіальних грибів» (1993-1997 pp.); «Вивчення багаторівневої структурно-функціональної організації клітинної стінки базидіоміцетів» (1998-2002 рр.), «Вивчення біологічної активності біополімерів клітинної стінки вищих базидіальних грибів», пошукової теми «Вивчення пробіотичних властивостей водорозчинних біополімерів клітинної стінки гриба Fomes fomentarius»; «Розроблення біоінженерної технології для виробництво новітніх перев’язувальних матеріалів на основі хітину» тощо.

Отримані в цих дослідженнях фундаментальні знання Л.Ф. Горовий використовує для вирішення практичних задач у різних галузях промисловості, сільського господарства, медицини та охорони навколишнього середовища. Ним виконано ряд науково-дослідних робіт за завданнями Держкомітету з питань науки та технологій, Міністерства науки, Міністерства освіти та науки, а також госпдоговірних робіт з Чорнобильською АЕС, Хмельницькою АЕС, концерну «Українське державне об'єднання «Радон», Міжгалузевого науково-технічного центру «Укриття».

Основні наукові інтереси Л.Ф. Горового лежали в області вивчення морфогенезу вищих базидіальних грибів, особливостей формування клітинної стінки вищих базидіальних грибів, філогенезу грибів, еволюційної та космічної біології, біотехнології грибних продуктів і розробки засобів отримання з них матеріалів різного призначення. Леонтій Федорович є автором нових хітиновмісних матеріалів на основі біополімерів клітинної стінки грибів. Ним створено серію біосорбентів для дезактивації рідких радіоактивних відходів Чорнобильської та інших атомних електростанцій. Л.Ф. Горовий розробив нові атравматичні біодеградуючі перев'язувальні матеріали для лікування гнійних ран, опіків і виразок. Він створив біологічно активний препарат «Мікотон» для лікувально-профілактичного застосування широкими верствами населення. «Мікотон» має широкий спектр дії, дозволяє очистити організм від токсинів, шлаків, радіонуклідів, важких металів, а також сприяє покращенню імунітету і боротьбі організму з вільними радикалами. Леонтій Федорович є одним з авторів екологічно чистого біофунгіциду «Мікосан» для захисту рослин від грибкових, бактеріальних і вірусних захворювань. «Мікосан» – це фактично перший у світі препарат, який не поступається в ефективності застосування хімічним засобам захисту та дозволяє відмовитися від хімічних засобів, ядохімікатів. Він пройшов державну реєстрацію і широко використовується сільськогосподарськими підприємствами України. Леонтій Федорович також розробив біотехнологію і створив екологічно чисте дослідно-промислове виробництво препаратів «Мікотон» і «Мікосан» в Україні.

У кінці 1990-х років Леонтій Федорович створює компанію ТОВ «Мікотон-Аглікон» і стає її директором. Продукція цього безвідходного та екологічно чистого виробництва має низьку собівартість, що є вагомою перевагою в успішному завойовуванні як українського ринку так і країн Євросоюзу та СНД. Розробляються нові біотехнології для виробництва екологічно безпечних засобів захисту рослин і біологічно активних харчових добавок. На підприємстві випускаються біопрепарати для захисту рослин від грибкових, бактеріальних і вірусних хвороб «Мікосан-Н» та «Мікосан-В». Ці препарати є індукторами системної стійкості рослин до хвороб і несприятливих умов. Вони екологічно безпечні. На противагу хімічним засобам захисту рослин вони не токсичні, не шкодять здоров'ю людини, не вбивають бджіл, птахів і корисну мікрофлору ґрунтів. Фірма також виробляє харчову добавку «Мікотон», яка рекомендована для людей, що мешкають на радіаційно забруднених територіях, для хворих після хімічної терапії. Добавка «Мікотон» є потужним засобом збереження та відновлення здоров'я. У 2013 році компанію нагороджено Дипломом Якості від Міжнародної Академії МАРТИС «Золота Фортуна» в номінації «За вагомий внесок у розвиток хімічної галузі та створення нових технологій».

Леонтій Федорович дуже багато подорожував та отримав заслужене визнання як вітчизняної так і міжнародної наукової спільноти. Він проводив комплексні дослідження з багатьма науковими установами України, а також мав широкі міжнародні наукові зв’язки і співпрацював з фахівцями Німеччини, Польщі, рф, Білорусі, Китаю.

Л.Ф. Горовий входив до складу Вченої ради Інституту клітинної біології та генетичної інженерії НАН України та до складу спеціалізованої Вченої ради по захисту докторських дисертацій по спеціальності біотехнологія, яка працювала при Інституті, якийсь час працював вченим секретарем. Леонтій Федорович був членом російського хітинового товариства, членом Європейського хітинового товариства, а в 2004 році навіть був обраний до складу президії Європейського хітинового товариства.

Л.Ф. Горовий приймав активну участь у роботі міжнародних конференцій в Україні та за кордоном, на яких завжди патріотично пропагував досягнення вітчизняної науки. Він регулярно виступав з науково-популярними лекціями. Дослідник оприлюднив понад 160 наукових публікацій у вітчизняних та закордонних виданнях, з них 2 монографії, 1 науково-популярна книжку, 11 авторських свідоцтв СРСР на винахід, 4 патенти, в тому числі 2 патенти російської федерації та патент Європейського союзу.

Із-за тривалої хвороби серця пішов з життя у березні 2023 року.


Вибрані наукові праці

  • Seniuk O.F., Kovalev, V.O., Palamar, L.A., Krul, M.I., Gorovoj L.F.. (2014). Radioprotective influence on mice DNA of biopolymer complexes from tinder Fomes fomentarius under ionizing radiation in small doses. Nuclear Physics and Atomic Energy. 15. 73-81.
  • Kurochko N.F., Seniuk O.F., Gorovoj L.F., Khomich I.P., Yasinsky V.I. Clinical experience of Mycoton use for treatment of diabetes type II. Abstracts of the 7th International Medicinal Mushroom Conference. August 26-29, 2013. Beijing, China. P. 84-85.
  • Seniuk O.F., Gorovoj L.F. Ability of the biopolymer complexes from Fomes fomentarius and Ganoderma lucidum to defence the mice bone marrow from ionizing irradiation. Abstracts of the 7th International Medicinal Mushroom Conference. August 26-29, 2013. Beijing, China. P. 123.
  • Gorovoj L.F., Seniuk O.F. Human organism detoxication by medicinal mushrooms. Abstracts of the 7th International Medicinal Mushroom Conference. August 26-29, 2013. Beijing, China. P. 138-139.
  • Кошевський І.І., Ляска С.Т., Горовий Л.Ф. Роль регуляторів росту проти хвороб через підвищення захистних реакцій рослин сої. Посібник українського хлібороба. 2013, т. 2, с. 22-23.
  • Seniuk O.F., Gorovoj L.F., Beketova G.V., Savichuk N.O., Rytik P.G., Kucherov I.I., Prilutskay A.B., Prilutsky A.I. Anti-infective properties of the melanin-glucan complex obtained from medicinal tinder bracket mushroom, Fomes fomentarius (L.: Fr.) Fr. (Aphyllophoromycetideae) International Journal of Medicinal Mushrooms, 2011, 13(1), pp. 7–18. https://doi.org/10.1615/intjmedmushr.v13.i1.20
  • Горовой Л.Ф., Косяков В.Н. Сорбционные свойства хитина и его производных // Хитин и хитозан. Получение, свойства и применение / Ред. К.Г. Скрябин, Г.А. Вихорева, В.П. Варламов. – М.: Наука, 2002. - С. 217 - 246.
  • Gorovoj L., Seniouk O., Beketova G. et al. Use of the chitin-containing preparation Mycoton in pediatric gastroenterology // Chitosan per os from dietary supplement to drug carrier / Ed. R.A.A. Muzzarelli - Ancona: Atec, Grottammare, 2000. - P. 201-221.
  • Горовой Л.Ф., Касаткина Т.Б., Попова А.Ф., Кордюм Е.Л. Шляпочные грибы и водоросли - объекты космической биологии. ред. Л.В. Калакуцкий. - Л. : Наука. Ленингр. отд-ние, 1991. - 227 с. - Библиогр.: с. 218-224.
  • Горовой Л.Ф. Морфогенез плодовых тел шляпочных грибов. Автореферат диссертации на соискание ученой степени доктора биологических наук >>>
  • Горовой Л.Ф. Морфогенез пластинчатых грибов. Ин-т ботаники им. Н.Г. Холодного АН УССР. - Киев : Наук. думка, 1990. - 166,[1] с., [32] л. ил.; 26 см.; ISBN 5-12-000791-0


Патенти

  • Leontiy F. Gorovoj, Valentin N. Kosyakov Adsorption means for radionuclides. Aug 29, 2000. Patent number: 6402953. >>>
  • Werner E G Mueller, Heinz C Schroeder, Bernd Lorenz, Olga Senyuk, Leontij Gorovoj A process for the preparation of a fibrillar chitin-containing composition useful for humans, newly born and young animals, suckling, and small children, and for decreasing infant mortality, especially of breeding animals. 2002. DE10210571A1 Germany >>>


Цитування в наукометричних базах даних

Статистика, представлена компанією Scopus >>>

Представлено на сайті ResearchGate >>>


Посилання

Нагородження Дипломом Якості від Міжнародної Академії МАРТІС «Золота Фортуна» в номінації «За вагомий внесок в розвиток хімічної галузі та створення нових технологій», 2013 рік >>>

Сторінки Мікотону в аптеці Амріта >>>, >>>, >>>

Інтерв'ю з розробником про препарат Мікотон >>>, >>>

Стаття з Енциклопедії сучасної України >>>

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
 
   
Інструменти
Іншими мовами