Надходження книг до бібліотеки Інституту в 2022 році

Матеріал з ІКБГІ
Перейти до: навігація, пошук

Бібліографічний список нових надходжень до фондів за 2022 рік

  1. Біоактивні сполуки, нові речовини і матеріали : [зб. наук. ст. за матеріалами XXXVI Наук. конф. з біоорган. хімії та нафтохімії (17 черв. 2021 р., м. Київ)] / НАН України, Ін-т біоорган. хімії та нафтохімії ім. В. П. Кухаря ; за заг. ред. А. І. Вовка. - Київ : Інтерсервіс, 2021. - 183 с. У книзі, що продовжує серію розпочатих у 2020 році видань «Біоактивні сполуки, нові речовини і матеріали», представлено роботи співробітників Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії ім. В.П. Кухаря НАН України, а також науковців інших інститутів та університетів за матеріалами ХХХVI Наукової конференції з біоорганічної хімії та нафтохімії (17 червня 2021 р., м. Київ). Виклад наукових статей об’єднано у два розділи, що присвячені синтезу і дослідженню біоактивних сполук, а також вивченню нових речовин і матеріалів та їх застосуванню. У першому розділі обговорюються синтетичні підходи і синтез нових похідних гетероциклів і гетероциклічних систем, структурних аналогів природних сполук, а також біоактивність синтезованих речовин як протиракових і противірусних агентів. Окрему увагу приділено моделюванню властивостей потенційно біоактивних сполук як інгібіторів терапевтично важливих ферментів та з’ясуванню механізмів дії природних і синтетичних біорегуляторів. У другому розділі представлено результати досліджень і наукових розробок, що стосуються нових каталізаторів, сорбентів, паливних і мастильних матеріалів, композиційних та інших структур. Книга розрахована на широке коло читачів – фахівців у галузі біоорганічної хімії, органічної хімії, нафтохімії, хімії високомолекулярних сполук, а також аспірантів і студентів.

  2. Ботаника : Учеб. для вузов: в 4-х: пер с нем.: Т.2 Физиология растений : учебник = Lerbuch der Botranik : fur Hochschulen / П. Зитте [и др.] ; под ред. В. В. Чуба. - М. : Издательский центр "Академия", 2008. - 496 с. : рис., фото. - Библиогр.: с.460 - 476 . - Предм. указ.: с. 483-490. Многократно переиздававшийся в Германии, переведенный на многие языки учебник «Ботаника» Э. Страсбургера уникален своей исторической преемственностью, широтой охвата материала и ультрасовременностью приводимых данных: каждое издание, в том числе и последнее, полностью перерабатывается и обновляется по сравнению с предыдущим. На русском языке учебник выходит в четырех томах. Второй том посвящен физиологии растений. Для студентов высших учебных заведений. Может быть полезен преподавателям и научным работникам.

  3. Гилберт С. Биология развития : Учеб. изд. : в 3- т. : пер. с англ. Т. 1 / С. Гилберт ; под ред.: С. Г. Васецкого, Т. А. Детлаф. - М. : Мир, 1994. - 228 с. : рис. - Библиогр. в конце глав. Биология развития — относительно молодая междисциплинарная наука, возникшая на основе достижений экспериментальной эмбриологии и цитологии, молекулярной биологии и молекулярной генетики, а также физиологии. Уже одно это показывает, сколь трудна и на первый взгляд неосуществима задача совместного анализа результатов перечисленных наук и осмысливания на их основе закономерностей индивидуального развития. Между тем такая синтетическая наука возникла, и объем доступных ее рассмотрению процессов развития все более расширяется, а число научных статей, журналов и книг по этим вопросам во всем мире лавинообразно увеличивается. В этих условиях написать учебник, в котором хотя бы выборочно были представлены достижения этой бурно развивающейся науки, не просто и в то же время очень важно. Скотт Φ Гилберт успешно решил эту задачу. Книга Гилберта во многих отношениях представляет собой уникальное руководство. Оно отличается широтой охвата явлений и комплексным подходом к их освещению. Рассматривая тот или иной процесс или период развития, автор использует данные, полученные при изучении развития зародыша разнообразными методами на всех уровнях его организации — от организменного до молекулярного. При этом пониманию приводимого в книге материала, во многом нового и трудного не только для студентов, которым автор адресует свою книгу, но и для специалистов, работающих в разных областях биологии развития, чрезвычайно способствуют ясность и логичность изложения, в частности принятое автором правило разъяснять происхождение и значение любого малоизвестного или недавно введенного термина и кратко суммировать содержание отдельных глав, обосновывая переход от одной главы к следующей. Важную роль играют многочисленные иллюстрации, обстоятельные подписи к которым существенно дополнено.

  4. Гилберт С. Биология развития : Учеб. изд. : в 3- т. : пер. с англ. Т. 2 / С. Гилберт ; под ред.: С. Г. Васецкого, Т. А. Детлаф. - М. : Мир, 1994. - 235 с. : рис. - Библиогр. в конце глав. ундаментальное учебное и справочное пособие по относительно новой, быстро развивающейся дисциплине биологии развития. На русском языке выхолит в 3-х томах. Второй том посвящен вопросам клеточной дифференцировки. Для эмбриологов, молекулярных биологов, генетиков, цитологов и других специалистов-биологов, а также студентов биологических факультетов.

  5. Гилберт С. Биология развития : Учеб. изд. : в 3- т. : пер. с англ. Т. 3 / С. Гилберт ; под ред.: С. Г. Васецкого, . - М. : Мир, 1995. - 352 с. : рис. - Библиогр. в конце глав. - Предм. указ.: с. 333-350. Фундаментальное учебное и справочное пособие по относительно новой, быстро развивающейся дисциплине – биологии развития. На русском языке выходит в 3-х томах. В третьем томе рассматриваются клеточные взаимодействия в процессе развития. В этот том внесены изменения, подготовленные автором для 3-го английского издания (1991 г.)

  6. Григорюк, Іван Панасович. Біологічні особливості дії кадмію на екологічний стан фітоценозів : монография / І. П. Григорюк, Р. В. Ковбасенко [и др.] ; рец.: А. В. Бикін, С. Г. Корсун ; МОН України, Національний університет біоресурсів і природокористання України, Національна академія аграрних наук України, Національний науковий центр "Інститут механізації та електрофікації сільського господарства". - К. : ФОП Ямчинський О. В., 2019. - 328 с. - Бібліогр.: с. 220-328. Узагальнено літературні і власні експериментальні результати щодо біологічни особливостей дії кадмію на екологічний стан фітоценозів. Розкрито шляхи надходженн транспорту і акумуляції вмісту кадмію в системі «ґрунт-рослина» за дії абіо- та біотични чинників середовища. Розглянуто можливі механізми токсичного впливу кадмію на біологіч системи різного рівня складності. Проаналізовано молекулярно-генетичні, біологіч фізіологічні і мікробіологічні системи стійкості рослин проти кадмію в природних техногенно забруднених фітоценозах. Висвітлено технологічні засади біореме забруднених кадмієм грунтів з метою отримання екологічно чистої продукції. Для скологів і фізіологів рослин, агрономів, фахівців з рослинництва й грунтознавств аспірантів і студентів аграрних та біологічних вузів.

  7. Енциклопедія Сучасної України / НАН України, Координаційне бюро Енциклопедії Сучасної України, Наук. т-во ім. Шевченка. - ISBN 966-02-2074-X. Т. 23 : Нг - Ня / Ін-т енциклоп. дослідж. - Київ, 2019. - 831 с. Енциклопедія Сучасної України перше багатотомне видання про Україну у всіх вимірах від початку 20 століття до сьогодення. Енциклопедія подає цілісний образ новітньої України в подіях інституціях, установах, родах діяльності, поняттях, особах. Охоплює всі сфери життя в Україні, відображає сучасні погляди на історичні події та постаті. У двадцять третьому томі подано 2665 статей, 2711 чорно- білих та 385 кольорових ілюстра цій, 32 карти, 3 рисунки та 1 таблиця. Розрахована на широке коло читачів.

  8. Ємельянова, Світлана Миколаївна. Рослинність водойм і боліт долини Південного Бугу : [монографія] / С. М. Ємельянова ; НАН України, Ін-т ботаніки ім. М. Г. Холодного. - Київ : Наукова думка, 2021. - 212, [3] с. : рис., табл. - (Проєкт "Наукова книга" (Молоді вчені)). - Бібліогр.: с. 202-213. У монографії вперше розглянуто цілісне уявлення про сучасний стан фіторізноманіття водойм і боліт долини р. Південний Буг. Наведено класифікаційну схему та складено продромус синтаксонів вищої водної та болотної рослинності, яка репрезентована 78 асоціаціями, що належать до 18 союзів, 12 порядків і 7 класів. Для кожного синтаксона вказано діагностичні, константні та домінантні види, подано ценотичну характеристику, описано екологічні умови поширення. Встановлено провідні фактори територіальної та екологічної диференціації угруповань та з’ясовані особливості їх просторового розподілу. Схарактеризовано основні напрями і тенденції сукцесій рослинності, розроблено прогноз її змін унаслідок впливу новітніх антропогенних факторів. Здійснено аутфітосозологічне та синфітосозологічне оцінювання рослинних угруповань водойм і боліт. Складено схему екомережі долини й оцінено ефективність її функціонування. Запропоновано стратегічні напрями оптимізації рослинності водойм і боліт у сучасних умовах.

  9. Коваленко, Олексій. Фрукти проти овочів. Чому кавун - не ягода, а томат - це фрукт : научно-популярная литература / Олексій Коваленко. - Київ : Віхола, 2021. - 220, [1] с. : іл. - Бібліогр.: с. 204-212. Перці й помідори — не овочі. Гречка — горішок. Вишня — не ягода. Усе своє життя, успішно проігнорувавши ботаніку, ми керуємося лише одним простим (і хибним) правилом: солодке — фрукт, а все решта — овочі. Насправді це так не працює. У книжці «Фрукти проти овочів» ботанік, музейник та автор блогу «Довколаботаніка» Олексій Коваленко розповість справжню історію продуктів, які ми щодня бачимо на кухні та в супермаркеті, а ще навчить відрізняти овоч від фрукта, горіх — від горішка, а кавун — від ягоди. У книжці Олексій пояснить, хто намагався лікувати огірками безпліддя та укуси скорпіонів, як салату приписали здібності впливати на чоловічу потенцію, звідки примандрував до нас буряк та як приготувати каштани в домашніх умовах і не рознести квартиру на шматки. Перед вами — не збірник рецептів і навіть не підручник з ботаніки, книжка Олексія Коваленка — це реальна та дотепна історія найзвичайнісіньких овочів і фруктів: від особливостей їхньої ДНК та селекції до найдивніших міфів і кулінарних лайфхаків.

  10. Ковбасенко, Раїса Василівна. Механізми дії міді на метаболічні процеси рослин : монография / Р. В. Ковбасенко, І. П. Григорюк [и др.] ; МОН України, Національний університет біоресурсів і природокористання України, Нац. акад. аграр. наук України, Національний науковий центр "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства". - К. : ФОП Ямчинський О. В., 2021. - 409 с. - Бібліогр.: с. 278-409. Узагальнено літературні і власні експериментальні результати щодо механізмів біологічної дії сполук міді на функціонування метаболічних процесів у рослин . Розкрито шляхи надходжекння, транспорту і детермінаційної зміни іонів міді в грунтах рослин за оптимальних та стресових умовю Репрезентовано клітинні,фізіолого-біохімічні і молекулярно-генетичні механізми впливу іонів міді на біологічні системи рівня складності, стійкість, адаптацію та біоремедіацію грунтв в природних та штучних фітоценозах. Розглянуто сучасні технології фітоекстрації і принципи застосування мідних нанокомпозитів для регуляції метаболічних реакцій, оптимізації та підвищення продукційного процесу культурних рослин. Для науковців , аспірантів і студентів біологічних й аграрних вузів, фахівців у галузі агрохімії, грунтознавства,агрономії , фізіології рослин та фітоімунітету.

  11. Ковбасенко, Раїса Василівна. Роль глутатіону у житті рослин : монографія / Р. В. Ковбасенко, В. М. Ковбасенко ; НАН України, Нац. акад. аграр. наук України. - Київ : Ямчинський О. В., 2020. - 377 с. - Бібліогр.: с. 234-376. У монографії узагальнено літературну інформацію та результати власних досліджень авторів, що стосуються різних аспектів реакції рослин на дію глутатіону. Розглянуто особливості накопичення у рослини цього пептида та його розташування у органах, тканинах і клітинах та акумуляцію. Представлено результати досліджень про вплив глутатіону на основні фізіологічні процеси. Показано значення глутатіону у індукуванні механізмів внутрішньої фізіолого-біохімічної системи резистентності рослин проти стресів та як активатора захисту від стресів оточуючого середовища.

  12. Коршиков, Іван Іванович. Деревні рослини в умовах промислових міст Степу : монографія / І. І. Коршиков, О. П. Суслова, Ю. М. Петрушкевич ; за заг. ред. д-ра біол. наук, проф. І. І. Коршикова ; НАН України, Донец. ботан. сад, Криворіз. ботан. сад. - Одеса : Гельветика, 2020. - 453 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 423-453. У монографії узагальнені багаторічні дослідження видового складу, життєвого стану, вікової та екоморфної структури урбанодендрофлори промислових міст Донбасу та Правобережного степового Придніпров’я. Для багатьох видів рослин наведені біометричні характеристики та оцінена їх життєздатність залежно від урботехногенного навантаження, а у окремих видів визначено вплив аерополютантів на асиміляційний апарат, встановлені його морфо-анатомічні та фізіологічні зміни. Проведено аналіз біоекологічних характеристик малопоширених видів, зроблено аналіз фертильності та стерильності пилку, його якості та рівня аномалій залежно від впливу викидів металургійних комбінатів та вихлопних газів автотранспорту, а також оцінена якість насіння. Для дендрологів, ботаніків, екологів, фахівців з озеленення населених пунктів, викладачів і студентів начальних закладів біолого-екологічного профілю.

  13. Мартинова, Катерина Василівна. Оси-блискітки (Hymenoptera: Chrysididae) Східної України : [монографія] / К. В. Мартинова ; [наук. ред. О. В. Гумовський] ; НАН України, Ін-т зоології ім. І. І. Шмальгаузена. - Київ : Наукова думка, 2021. - 180, [3] с. : рис., табл. - (Проєкт "Наукова книга". Молоді вчені). - Бібліогр.: с. 170-[181]. У монографії узагальнено відомості про будову, життєвий цикл, екологічні та етологічні особливості ос-блискіток (Hymenoptera: Chrysididae) Східної України. Представлено сучасний видовий склад і таблиці для визначення триб, родів та видів хризидид Східної України. З’ясовано морфологічні особливості всіх фаз розвитку ос-блискіток. Доповнено й систематизовано дані щодо будови їх коконів, мікроскульптури покривів і хазяїно-паразитних зв’язків. Визначено періоди льоту й особливості мікростаціального розподілу імаго ос-блискіток Східної України, а також розглянуто їх господарське значення. Для гіменоптерологів, ентомологів, екологів, студентів вищих навчальних закладів, дослідників природи.

  14. Оксид азоту (NO) - молекула майбутнього для флори : монографія / Р. В. Ковбасенко [та ін.] ; НАН України, Нац. акад. аграр. наук України. - Київ : Компринт, 2019. - 165 с. - Бібліогр.: с. 105-163. У роботі представлено огляд теоретичної інформації та експериментальних досліджень оксиду азоту, задіяного у біогеохімічній системі рослин розглянуто роботи, що описують значення цієі молекули, її вплив на фізіолог та біохімічні процеси. Показано значения оксиду азоту у індукуванні мех внутрішньої фізіолого-біохімічної системи резистентності рослин проти стрес та як активатора захисту від ураження шкідливою мікробіотою. Монографія розрахована на науковців, аспірантів, студентів та фахі рослинництва, патофізіології і фітоімунітету, агрономів.

  15. Прихована загроза в питній воді: життєздатні некультурабельні мікроорганізми / О. С. Болгова [та ін.] ; НАН України, Ін-т колоїд. хімії та хімії води ім. А. В. Думанського. - Київ : Академперіодика, 2022. - 132, [1] с. : рис., табл. - (Наука для всіх). - Бібліогр.: с. 119-129. Розглянуто нові методи очищення питної води від мікроорганізмів, які перейшли у життєздатний некультурабельний стан, з використанням гіпохлориту натрію як знезаражувального реагенту, а також технології їх знешкодження та глибокого вилучення із застосуванням нових підходів до оцінки та контролю якості питної води. Розрахована на мікробіологів, біотехнологів, лікарів, ветеринарів, працівників станцій підготовки питної води, а також студентів, аспірантів і викладачів закладів вищої освіти біологічного, медичного та сільськогосподарського профілю.

  16. Продромус спорових рослин України: лишайники : [монографія] / С. Я. Кондратюк [та ін.] ; за ред. чл.-кор. НАН України П. М. Царенка ; [НАН України, Ін-т ботаніки ім. М. Г. Холодного]. - Київ : Наукова думка, 2021. - 726 [3] с. : табл. - Текст укр., латин. - Бібліогр.: с. 670-706. Перша частина видання «Продромус спорових рослин України: лишайники» включає відомості про лишайники і ліхенофільні гриби країни загалом. У короткій вступній частині пояснено організацію/викладення матеріалів стосовно лишайників та інших груп грибів, що зазвичай є об’єктом вивчення ліхенологів. Подано перелік видового різноманіття зазначених груп рослин, що включає 2150 основних наукових назв як латинською, так і українською мовами, а також перелік понад 2000 синонімічних назв, під якими ці таксони наводилися у попередніх виданнях. Для кожного таксона вміщено відомості про екологію та його поширення за ботаніко-географічними регіонами, адміністративними областями України з посиланням на першоджерела.

  17. Радіоекологія : навч. посіб. / [О. М. Міхєєв та ін.] ; Нац. авіац. ун-т. - Київ : НАУ, 2021. - 259 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 257-259 50 экз. (Шифр 577.34:504.6:539./Р 15-007077). У навчальному посібнику подано матеріал, який висвітлюється в існуючих чисельних підручниках з радіоекології в недостатньому обсязі. Зроблені акценти дадуть можливість читачу визначити значущість іонізуючої радіації як чинника довкілля та з’ясувати ступінь його шкідливості для людини в нормальних та екстремальних умовах. Посібник буде корисним для здобувачів вищої освіти та викладачів за напрямом підготовки спеціальності «Екологія», а також для всіх, хто вивчає проблеми пов’язані з впливом радіаційного забруднення на довкілля.

  18. Рідлі, Метт. Геном. Автобіографія виду у 23 главах / М Рідлі ; пер. з англ. О. Рева. - [б. м.] : Тов. "Видавнича група КМ-БУКС", 2018. - 407 с. - Алф. показ.: с. 396-405. Стрімкий розвиток генетики впродовж останніх десятиліть називають не інакше як революційним. Метт Рідлі у своїй книзі «Геном» просто і доступно подає історію генетики, починаючи від перших здогадок про існування генів та завершуючи приголомшливим проривом, спричиненим розшифруванням структури ДНК молекулярними біологами Вотсоном і Кріком. Від хвороби Гантінгтона до раку, від застосування генної терапії до жахів євгеніки, автор аналізує наукові, філософські та моральні аспекти, що постають внаслідок картування геному. Ці дослідження допоможуть зрозуміти значення цього наукового відкриття для нас, наших дітей і людства загалом.

  19. Синтез і біоактивність функціоналізованих азотовмісних гетероциклів : [колект. монографія] / [Я. Б. Блюм та ін.] ; за ред. А. І. Вовка ; Нац. акад. наук України, Ін-т біоорган. хімії та нафтохімії ім. В. П. Кухаря. - Київ : Інтерсервіс , 2021. - 332 с. : рис., табл. - Бібліогр. в кінці розд. У монографії розглянуто методи синтезу і деякі питання біоактивності функціоналізованих азотовмісних гетероциклічних сполук. Зокрема, обговорюється синтез нових п'яти і шестичленних гетероциклів та конденсованих похідних із застосуванням хлоровмісних 2-аза-13-бута дієнів, синтез поліфлуороалкілвмісних піролів та алкалоїдів піролідинового ряду, синтез 74-піроло[2,3-4]піримідинів, піразоло[1,5-а]піразинів, спіро- циклічних піримідин-2,4,6-тріонів, а також реакції О-ацилзаміщених структурних аналогів тіаміну. Окрему увагу приділено висвітленню властивостей гетероциклічних сполук в модельних системах in silico ta in уго, вивченню інгібіторів деяких терапевтично важливих ензимів, а також пошуку і створенню регуляторів росту рослин. Книга розрахована на наукових співробітників спеціалістів у галузі біоорганічної, органічної та медичної хімії, а також викладачів вищих закладів освіти хіміко-біологічного профілю та аспірантів.

  20. Степанов, Сергій Степанович. Метаболічні процеси та цінні речовини водоростей : [монографія] / С. С. Степанов, В. М. Мокросноп ; [НАН України, Ін-т ботаніки ім. М. Г. Холодного]. - Київ : Наукова думка, 2021. - 245, [1] с. : рис., табл. - (Проєкт "Наукова книга" (Молоді вчені)). - Бібліогр.: с. 198-239. У монографії описано метаболізм основних груп цінних для біотехнології речовин водоростейи : антиоксидантів (флавоноїдіфв, токоферолів), каротиноїдів, полісахаридів, біоводню і нейтральних ліпідів. Наведено приклади використання водоростей у біотехнології , отримання основних груп цінних речовин. Описано метаболічні процеси, відповідальні за синтез окремих класів цінних речовин, охарактиризовано різноманіття біофлавоноїдів, токоферолів,нейтральних ліпідів і полісахаридів. Основну увагу прибілено отриманню "ідеального біопалива майбутнього" - біоводню. Описано використання методів генної інженерії з метою підвищення виходу цінних речовин.


Найповніший перелік фондів представлено в ЕЛЕКТРОННОМУ КАТАЛОЗІ БІБЛІОТЕКИ.

Запрошуємо скористатися!


Див. також

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
 
   
Інструменти